EUC zůstane v Nemocnici Frýdlant i po jejím prodeji KNL

  • 30.04.2019
  • 14:23
  • Autor: ČTK

Liberec 30. dubna (ČTK) - Společnost EUC (dříve Euroclinicum) bude v Nemocnici Frýdlant působit i po jejím převzetí Krajskou nemocnicí Liberec (KNL). Bývalý vlastník bude až do roku 2030 provozovat ve Frýdlantu nemocniční lékárnu, obě strany se také dohodly na spolupráci v jednodenní chirurgii a laboratorní diagnostice. Po podpisu smlouvy o převzetí nemocnice o tom dnes ČTK informoval mluvčí krajského úřadu Filip Trdla. Krajská nemocnice převezme frýdlantskou nemocnici od 1. července.

Firma EUC koupila Nemocnici Frýdlant v roce 2013, o dva roky později kvůli nedostatku lékařů zavřela lůžkovou internu a přeměnila ji na lůžka následné péče. Od dubna 2016 nefunguje akutní interní ambulance, loni před Vánocemi skončila akutní chirurgická péče. Aktuálně nemocnice zajišťuje operace jednodenní chirurgie v oborech chirurgie a gynekologie. Situaci ale zkomplikovala otrava krve, která se v závěru loňského roku objevila u devíti ze 16 operovaných pacientů. Příčiny zatím nejsou jasné, policie případ stále vyšetřuje. Od 12. února ale nemocnice může znovu operovat.

O odkoupení zdravotnického zařízení ve Frýdlantu vyjednával Liberecký kraj více než tři roky. Krajská nemocnice Liberec zaplatí EUC 8,64 milionu korun, což odpovídá zůstatkové ceně vybavení. Samotný areál totiž patří městu. "Frýdlantsko je dopravně nejhůř dostupná oblast kraje, kde žije více než 25.000 lidí a je tu vysoká nezaměstnanost. Je pro mě nemyslitelné, aby odtud lidé jezdili za veškerou zdravotní péčí až do Liberce. Proto Liberecký kraj finančně nákup frýdlantské nemocnice podpořil," řekl hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj).

Liberecká nemocnice je podle generálního ředitele Richarda Lukáše připravená udělat maximum pro zajištění základní, bezpečné a dostupné zdravotní péče. Nemocnice chce ve Frýdlantu zachovat současný rozsah péče a postupně ji rozšířit. "Lůžková interna ani chirurgie už tam ale nikdy nebudou," řekl.

Podle předsedy představenstva EUC Václava Vachty se podařilo vyjednat nejlepší možné řešení pro nemocnici i obyvatele regionu. "Město Frýdlant i Liberecký kraj jsou ochotni investovat do areálu nemocnice. Pevně věřím, že za těchto podmínek bude péče ve Frýdlantu dlouhodobě udržitelná," dodal Vachta.

PR články