Chomutov bude hospodařit s vyrovnaným rozpočtem 1,25 mld Kč

  • 13.12.2018
  • 07:05
  • Autor: ČTK

Chomutov 12. prosince (ČTK) - Chomutov bude příští rok hospodařit s vyrovnaným rozpočtem 1,25 miliardy korun. Na investice bude mít město 287 milionů korun, což je oproti rozpočtu schváleném na letošní rok o 17 milionů korun méně. Rozpočtt dnes schválilo všech 35 členů zastupitelstva.

Do rozpočtu město zapojilo volné finanční prostředky a přebytek hospodaření minulých let. Městský ekonom Jan Mareš uvedl, že rozpočet na rok 2019 patří z hlediska příjmové části k jednomu z nejpříznivěji sestaveným rozpočtům v historii města. Na finanční situaci města má podle něj vliv zejména změna rozpočtového určení daní platné od 1. ledna 2018, tj. navýšení podílu na dani z přidané hodnoty z 21,4 procenta na 23,58 procenta, dále pokračující příznivý vývoj ekonomiky státu.

Negativní vliv na výši daňových příjmů má úbytek obyvatel, meziročně je to o 73 osob, což představuje pokles o 1,1 milionu korun za rok. Příjmy město kvůli privatizaci majetku v minulých letech už nemá téměř žádné z pronájmů.

Provozní výdaje města vzrostou příští rok meziročně o 49 milionů korun, důvodem je zejména růst mezd. Z investic bude město hradit například opravy mostků a lávek, podpoří rozvoj Podkrušnohorského zooparku. "Apeluji na výraznější investice do oprav mostů a lávek, jejichž správu a údržbu jsme v minulosti podcenili," uvedl David Palán z opozičního hnutí PRO Chomutov.

Do debaty o rozpočtu vstoupili občané, kteří se vyjadřovali k sociální situaci ve městě. Požadovali, aby město investovalo více například do postřiků proti štěnicím v panelových domech.

Pro letošní rok měl Chomutov příjmy a výdaje 1,3 miliardy korun. Ve městě vládne téměř totožná koalice jako v minulém volebním období, tedy ANO s KSČM a hnutím Nový Sever. V koalici chybí ČSSD. V opozici je dále PRO Chomutov, SPD a ODS.

PR články